logo-v2

facebook2   facebook2   facebook2

Uzbudljiva završnica Evropskog prvenstva

skola fudbala

Za nama je jedan uzbudljiv takmičarski dan. Poznato je ko će u finale, a ko u doigravanje. Napetost je na vrhuncu, a utakmice još nisu počele. Prava drama koju ni Hičkok ne bi režirao je pred nama.

VARGAŠI

BELGIJA -ENGLESKA 0:0 (2:0, posle penala)
Polufinale Evropskog prvenstva, veliki ulog, borba za ulazak u finale, a protivnici dobro poznati. Sam početak utakmice su obeležila dva udarca ka golu Belgijanaca u istom napadu, ali Aleksa Duljaj nije uspeo da zatrese mrežu. Belgijanci uzvraćaju udarac već u sledećem napadu, Jovan Matović je uspeo najbolje da se snađe pred golom protivnika, zauzme poziciju, uputi udarac, ali lopta ide preko gola. Živanović sjajno slalomom zalama dva igrača Engleske, namešta se na šut ali pogađa samo spoljni deo mreže. Englezi imaju posed lopte, ali svaki kontranapad Belgijanaca je šansa za gol. Aleksa je zadržao dobru formu na ovom prvenstvu, jedan je od igrača koji je uputio najviše udaraca na gol, konstantna pretnja po protivnika na svakom meču, a šansu na ovoj utakmici nije uspeo da iskoristi. Period mirne igre i jednih i drugih, pa smo sa nulom otišli na poluvreme. U nastavku već u prvom napadu, Jovan Matović karakterističnim prodorom i driblingom osvaja prostor ispred sebe, upućuje snažan udarac ali lopta ide pored gola. Stefan Duljaj i Voja su razmenili nekoliko pasova na sredini terena, napravili višak na boku koji je završen sjajnim centaršutem, ali Aleksa nije uspeo da sprovede loptu u mrežu. Odličan napad. Sada se Belgijanci oslobađaju pritiska, Lazar ,,mozak'' ekipe Belgije, upošljava Luku Timotijevića čiji udarac završava preko prečke. 100 % šansa za Engleze, pred sam kraj meča. Šmigić Pavle uspeva da prevari dva igrača ispred sebe sjajnim driblingom unutrašnjom stranom stopala, odličan udarac i lopta pogađa stativu. Šteta! Utakmica odlazi u penal završnicu. Posle penala Belgijanci su bili srećniji, pogodili su dva penala, dok su Englezi dva promašili i konačan rezultat je 2:0 za Belgijance. Druga polufinalna utakmica odigrala se izmedju reprezentacija Srbije i Francuske. Obe reprezentacije su krenule silovito i "zapucale" iz svih mogućih oružja. Prvu veliku šansu iskoristili su Francuzi. Strahinja je fenomenalno izveo korner sa desne strane, najhrabriji u skoku bio je Stefan Burgić koj je uspeo da zakači loptu glavom i smesti je u mrežu za veliko vodstvo i korak do finala. Tu se nisu zaustavili fudbaleri u plavim dresovima pa je tako posle dobrog solo prodora Šmiga bio fauliran. Petar je odlično šutirao iz slobodnjaka ali Nikolić je još bolje intervenisao. Želeli su Francuzi što pre da dupliraju prednost pa je tako Strahinja lepo ušao sa leve strane ali umalo je bio neprecizan. Srbija maltene nije imala ni jednu ozbiljnu šansu u prvom poluvremenu. Jedino vredno pomena bio je fenomenalan dupli pas Danila i Uroša, Danilo je šutirao iskosa sa leve strane ali nije imao sreće. Poslednju šansu u prvom poluvremenu imao je Šmiga kada je izašao jedan na jedan sa golmanom ali šutirao je direktno u golmana. Drugo poluvreme sušta suprotbost od prvog. Totalno su usprili tempo obe reprezentacije. Bez puno prilika, bez dovoljno konkretnosti u završnici napada. Francuzi su štedeli vreme a Srpski reprezentativci nisu znali kako da pronadju pravi put do gola. U drugom poluvremenu najviše se istakao Mata Damjanović prodorima po levom boku u reprezentaciji Srbije. Francuzi su se povukli a kako to obično u fudbalu i biva kad vodiš i povučes se, štediš vreme i ideš sporo po loptu kada izadje van terena stigne kazna. Tako je bilo i ovoga puta. Od velike gustine u odbrani nisam uspeo najbolje da vidim ko je uputio savršen pas za Damjanovića koj je izašao jedan na jedan sa golmanom koj je biciklicom golmana poslao u jednu a šutirao u drugu stranu za velikih 1:1. Rečima se ne može opisati erupcija emocija u tom trenutku kako sa jednu tako i sa druge strane. Nekim igračima su čak i suze krenule shvativši da možda ipak ne prolaze u finale i ako je imalo da se igra još pet minuta do penala. Nije bilo većih šansi do kraja meča pa je tako prolaz u finale morala da odluči penal serija. Po tri penala su bila predvidjena sa obe strane. Ali uporne reprezentacije kao da su namerno odugovlačile kraj utakmice pa je tako na kraju ipak izvedeno 9 penala. Krajnji rezultat bio je velikih 3:2 u penal seriji za reprezentaciju Srbije. Srbija je u finalu velikog turnira na Kopaoniku. Finalna utakmica kao i utakmica za treće mesto očekuje nas sutra u istom terminu. Nadamo se kao i do sada fer plej igri i velikoj zelji kao i borbenosti sve četiri ekipe. Neka najbolji pobedi!

SRBIJA - FRANCUSKA 1:1 (3:2, posle penala)
Druga polufinalna utakmica odigrala se izmedju reprezentacija Srbije i Francuske. Obe reprezentacije su krenule silovito i "zapucale" iz svih mogućih oružja. Prvu veliku šansu iskoristili su Francuzi. Strahinja je fenomenalno izveo korner sa desne strane, najhrabriji u skoku bio je Stefan Burgić koj je uspeo da zakači loptu glavom i smesti je u mrežu za veliko vodstvo i korak do finala. Tu se nisu zaustavili fudbaleri u plavim dresovima pa je tako posle dobrog solo prodora Šmiga bio fauliran. Petar je odlično šutirao iz slobodnjaka ali Nikolić je još bolje intervenisao. Želeli su Francuzi što pre da dupliraju prednost pa je tako Strahinja lepo ušao sa leve strane ali umalo je bio neprecizan. Srbija maltene nije imala ni jednu ozbiljnu šansu u prvom poluvremenu. Jedino vredno pomena bio je fenomenalan dupli pas Danila i Uroša, Danilo je šutirao iskosa sa leve strane ali nije imao sreće. Poslednju šansu u prvom poluvremenu imao je Šmiga kada je izašao jedan na jedan sa golmanom ali šutirao je direktno u golmana. Drugo poluvreme sušta suprotbost od prvog. Totalno su usprili tempo obe reprezentacije. Bez puno prilika, bez dovoljno konkretnosti u završnici napada. Francuzi su štedeli vreme a Srpski reprezentativci nisu znali kako da pronadju pravi put do gola. U drugom poluvremenu najviše se istakao Mata Damjanović prodorima po levom boku u reprezentaciji Srbije. Francuzi su se povukli a kako to obično u fudbalu i biva kad vodiš i povučes se, štediš vreme i ideš sporo po loptu kada izadje van terena stigne kazna. Tako je bilo i ovoga puta. Od velike gustine u odbrani nisam uspeo najbolje da vidim ko je uputio savršen pas za Damjanovića koj je izašao jedan na jedan sa golmanom koj je biciklicom golmana poslao u jednu a šutirao u drugu stranu za velikih 1:1. Rečima se ne može opisati erupcija emocija u tom trenutku kako sa jednu tako i sa druge strane. Nekim igračima su čak i suze krenule shvativši da možda ipak ne prolaze u finale i ako je imalo da se igra još pet minuta do penala. Nije bilo većih šansi do kraja meča pa je tako prolaz u finale morala da odluči penal serija. Po tri penala su bila predvidjena sa obe strane. Ali uporne reprezentacije kao da su namerno odugovlačile kraj utakmice pa je tako na kraju ipak izvedeno 9 penala. Krajnji rezultat bio je velikih 3:2 u penal seriji za reprezentaciju Srbije. Srbija je u finalu velikog turnira na Kopaoniku. Finalna utakmica kao i utakmica za treće mesto očekuje nas sutra u istom terminu. Nadamo se kao i do sada fer plej igri i velikoj zelji kao i borbenosti sve četiri ekipe. Neka najbolji pobedi!

FINALE: SRBIJA – BELGIJA
3. mesto: FRANCUSKA - ENGLESKA

VARGINJOSI

SRBIJA – PORTUGAL 3:1
Petrov 2/ Damjanović 1 - Aleksandar Rajković 1
Ni najbolji prognozeri nisu smeli da bilo kojoj od ove dve reprezentacije daju ulogu favorita na ovom meču. Počelo je kao i što smo očekivali. Igralo se dosta oštro na sredini terena. Srbija predvođena sjajnim Makisimom Petrovim, koji je iz utakmice u utakmicu podizao formu i predstavljao je najveću opasnost po protivnički gol. Sa druge strane atraktivnu reprezentaciju Portugala kao i na svakoj utakmici predvodio je kapiten Uroš Stojanović od kojeg se najviše očekivalo. Brzom akcijom iz auta sredinom utakmice Srbija dolazi u prednost. Aut je izveo Dušan Mišeljić, lopta je došla do Petrova koji je iz poluvoleja matirao Rajkovića. Delirijum na stadionu Mini pitch! Portugalci nisu ovakav tok meča očekivali. Nekoliko minuta kasnije, Petrov postiže i drugi pogodak na meču. Nakon dosuđenog slobodnog udarca, negde na sredini terena, centrirao je Luka Damjanović a neuhvatljivi Petrov je glavom prosledio loptu u mrežu Rajkovića. Bio je to pravi evro gol!!! U redovima Srbije dolazi do opuštanja nakon sigurne prednosti 2:0. Reprezentacija Portugala u svom arsenalu ima „trio fantastico“, Stojanović –Razumov-Perić, koji predstavljaju teror za protivnički gol. Srbija je znala da im najveća opasnost preti od njih trojice zato nisu dovoljno posvetili pažnje mladom i talentovanom Aleksandru Rajkoviču koji je ujedno smanjio rezultat na 2:1. Stojanović je izveo slobodan udarac, lopta se odbija od živog zida na koju iz punog trka natrčava Rajković i još jednim evro golom na ovom meču smanjuje prednost Srbije. To je bilo sve od vidno nervoznih portugalaca. Pokušavali su solo akcijama da izjednače rezultat ali to im se obilo o glavu. Poletni Rajković gubi loptu u blizini svog gola od Damjanovića koji nije previše razmišljao već je odmah tukao po golu Portugala za konačnih Srbija – Portugal 3:1 Srbija je u finalu Evropskog prvenstva!!!

NEMAČKA – ENGLESKA 2:1
Autogol/ Baranin - Anđić
Još jedna utakmica koja je sve iznenadila. Niko nije verovao da reprezentacija Nemačke može da se nađe u finalu Evropskog prvenstva. Ali u fudbalu je sve moguće. Možda prvi kandidat za osvajanje pehara, ekipa Engleske nije imala svoj dan. Da li su sebe već videli u velikom finalu ili je u nečemu drugom bio problem ostaće za sve nas misterija. Anđić se kao i dosad borio kao lav al ponekad ni to nije dovoljno ako druge poluge u timu ne rade u skladu. Odlični i pouzdani Baranin je vukao loptu po levom krilu kada je na njega istrčao kapiten Anđić u želji da ga zaustavi. Međutim Baranin se odlučio na udarac i ta je lopta na putu ka golu „naletela“ na Anđićeve krampone koji su promenili putanju lopte i ona je završila u mreži engleza. Čim su krenuli sa centra, ratoborni kapiten reprezentacije engleske uzeo je stvar u svoje noge. Krenuo je od centra u solo prodor neoklevajući niti jedne sekunde opalio je bubamaru koja se zaustavila u mreži Pancera. I dolazimo do najlepšeg momenta na evropskom prvenstvu. Baranin namešta loptu na svoj peterac, hvata zalet i udara po lopti. Teledirigovani projektil je preleteo ceo teren i završio je direktno u golu reprezentacije Engleske. Malo ko je slutio da ovako nešto može da se desi ali eto, desilo se! Nemci su se do kraja utakmice grčevito branili da sačuvaju prednost. Jalovi napadi engleza nisu urodili plodom. Dobili smo i drugog finalistu a to je ekipa Nemačke!

BELGIJA 0-0 ITALIJA
penali (0-1)
Utakmica se odigrala po vetrovitom vremenu, igraci su bili demoralisani zbog ispadanja sa turnira prethodnog dana, ovo je bilo doigravanje. Borba se vodila na sredini terena ali ekipa Belgije je bila dominantnija, sjajni tandem Janko Novakovic i Viktor Cakarevic su dobijali duele i kupili sve "otpatke". Prvo uzbudjenje je tek usledilo u 12 minutu kada je Janko Lojovic izasao 1 na 1 sa golmanom ali je pogodio stativu i lopta je izasla iz gola. Vetar je poceo da duva, a tako je duvalo i u odbrani Italijana, ali raspolozeni Andrija Laketa spasao je ekipu kao Alison Liverpul u finalu lige sampiona. Utakmica je zavrsena bez golova, na opste razocarenje navijaca, ali na opste odusevljenje usledili su penali. Andrija Gulevski je sutirao penal za Belgiju IIIIIII PROMASAAAAAJ, ouuu kakav sok za Belgijance. Loptu uzima Janko Lojovic zalece se i postize pogodak. Italija je usla u finale doigravanja.

ŠPANIJA 3-3 FRANCUSKA
penali (1-2)
Crvena furija protiv Trikolora, crveno protiv plavog, Rafael Nadal protiv Gaela Monfisa, Madrid protiv Pariza, Ibica protiv Marseja, paelja protiv vina i sira.. Mnogo toga razlicitog, a opet imaju nesto zajednicko, a to je fudbal, to je najvaznija sporedna stvar na svetu. Utakmica je pocela, prvih par minita su "opipavali puls" protivnicima, nisu hteli da izadju visoko, igralo se u srednjem bloku, obe ekipe. Prvu sansu ekipa Spanije je pretvorila u gol preko Viktora Naumovskog, brzonogo levo krilo Spanije je iz drugog plana utrcao i matirao golmana. Navijaci Spanije su slavili, a francuzi su osetili trenurak opustenosti i sa distance postigli gol za poravnanje rezultata, tamnoputi vezista Djordje Radojkovic je primio loptu, poveo je ka napred i kao pracku zategao i postigao fantastican gol. Videli smo uzbudljivu utakmicu a za to se pobrinuo opet Viktor Naumovski opet na indetican nacin postigao svoj drugi pogodak. Spanija je napadala i napadala, ali mozda i golman turnira Aleksa Strugarevic je reagovao izvanredno u par navrata. 12 minut loptu na centru prima Viktor Naumovski hvata volej OOOOO kakav gol, lopta je usla pod precku na odusevljenje publike i svih prisutnih. Ostalo je 5 minuta do kraja, Francuzi su znali da moraju nesto menjati u taktickom smislu, ali sve im je remetio Niksa Ilic svojom percepcijom i oduzetim loptama, a pomagao mu je Vuk Lomic svojim dugim nogama i fantasticnim osecajem za postavljanje i predvidjanjem gde ce lopta otici. Kao da se nesto desilo igracima Spanije, svi su se vratili pozadi, a to je bio znak za fudbalere Francuske da napadnu. Radojicic Strahinja izvodi slobodan udarac sa ivice 6m i postize pogodak, kakav delirijum na tribinama. Ostalo je nesto malo vremena, lopta leti visoko, OUUUU penaaaal, penaaaal za reprezentaciju Francuske. Loptu uzima Radojicic Strahinja, i rutinski postize gol, u donji levi ugao. Sudija je svirao kraj, dosli su na red penali.
Spanija: Vuk Lomić x, Ognjen Milicevic 0, Niksa Ilic x , Viktor Naumoski x
Francuska: Aleksa Strugarevic x, Denis Bartinijev x, Strahinja Radojicic 0, Djordje Radojkovic 0

FINALE: NEMAČKA – SRBIJA
3. mesto: PORTUGAL - ENGLESKA
5. mesto: ITALIJA - FRANCUSKA
7. mesto: BELGIJA - ŠPANIJA